Jakie gniazdka i włączniki do domu?

Odpowiednie rozmieszczenie gniazdek i włączników domu jest bardzo ważne. Dzięki temu pomieszczenia mogą być o wiele bardziej użyteczne. Skutecznie zredukujemy liczbę przedłużaczy, które będą ciągnęły się po podłodze. Instalację elektryczną warto jest przemyśleć już na etapie planowania budowy, czy remontu domu.
Przy wyborze o rozmieszczeniu gniazdek i włączników powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach:
-
Zastanówmy się, w jakich miejscach będą znajdowały się urządzenia elektryczne. Gdzie postawimy pralkę, lodówkę, czy telewizor. Przeliczmy jakich sprzętów będziemy używali codziennie, a jakich jedynie raz na jakiś czas.
-
Zasadą jest to, że jedno gniazdko powinno znajdować się co najmniej na 2-3 metry.
-
W pomieszczeniach o większej wilgoci zadbajmy o bezpieczeństwo. Gniazdka powinny mieć osłonki bryzgoszczelne.
-
Przy urządzaniu łazienki zaplanujmy przynajmniej 3 gniazdka. Jedno gniazdko powinno mieć odrębny obwód do podłączenia pralki. Unikajmy montażu kontaktu bliżej niż 50 do 60 cm od brzegu wanny albo prysznica.
-
Umieśćmy w pokojach więcej gniazdek, niż myśleliśmy wcześniej. Często wydaje nam się, że jedno czy dwa gniazdka w pokoju będzie wystarczające. Potem bardzo trudno będzie dołożyć dodatkowe gniazdko. Dzięki temu będziemy mogli prościej zmienić rozstawienie mebli.
Gniazdka i włączniki stanowią przy tym chyba najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrza. Planując remont mieszkania myślimy głównie o glazurze, o tym, co położymy na podłodze, o meblach. Często nie bierzemy pod uwagę detali, które stanowią swoistą kropkę nad i w wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrane nie muszą szpecić, ale będa stanowiły odrębną atrakcyjną dekorację. Idealnie uzupełnią projekt. Wybór osprzętu elektrycznego w sklepach jest ogromny, a przemyślany zakup nie zrujnuje naszego domowego budżetu.